Evinde gitarın var mı?

Bir pencere önü sohbetinde Cinli'ye bir müzik aletini iyi çalabilmek isterdim; gitar çalmak güzel olurdu, dedim. Ee çal, dedi bana. Düşündüm taşındım ne zaman gitar dersi alabilirim diye. Güneş'in büyüdüğü bir zamana ertelemeye karar verdim. Sonra bir sabah bir baktım ki yatağın baş ucunda çok güzel bir gitar var. Benim Cinli bir harika!
İlkokulda mandolin kursuna gitmiştim. Orada kendi kendime flüt çalmayı da öğrenmiştim. Sonra tüm ortaokul boyunca müzik dersi çok zevkli ve kolay bir ders olmuştu benim için.
Elde bir gitar olunca ders almayı ertelemek mümkün değildi, hemen bir kurs ayarladım kendime. Bu hafta 5. dersime gittim. Eski müzik kursundan nota bilgim iyi olduğu için ilk 4 ders çok hızlı ilerledim. 4. Derste hoca bana 6 küçük parça birden verdi. Normalde bir derste bir parça veriyormuş. Çok havalı hissettim kendimi. 5. Derste ise Buruk Acı şarkısının notalarını verdi. Gördüm hanyayı konyayı. Bildiğim güzel bir şarkıyı çalmak çok mutlu etti beni. Yıllardır, Yıldızların Altında ve Arkadaşım Eşşek şarkılarını ezbere çalar, başka şarkı da bilmezdim. Böylece repertuarım 3 şarkıya çıktı.

Gitarım Yamaha C40

İşte benim gitarım: Yamaha C40

Buruk Acı


Annem de bir süredir ut çalıyor. Yaza annemle bu şarkıyı ve belki nicelerini birlikte çalabiliriz.
Evlilik-bebek sonrası kurs canavarı Oya, bir kursa (ve bir yeni aktiviteye) daha başlamış oldu. Babam gitmediğin kurs kaldı mı kızım, diye dalga geçti benimle. Kursa giderken bindiğim bir taksinin şoförü de "Biraz geç kalmışsınız" dedi. Münasebetsiz!
Elbette virtüöz olacak halim yok. Ama 15-20 güzel şarkı tıngırdatabilsem ve hatta bunu deniz kenarında yapmayı becerebilsem, daha ne isterim!

Buruk Acı
Söz: Şennur Sezer Müzik: Teoman Alpay Seslendiren: Gönül Yazar
Gurbet içimde bir ok her şey bana yabancı
Hayat öyle bir han ki acı içinde hancı

Sevmek korkulu rüya yalnızlık büyük acı
Hangi kapıyı çalsam karşımda buruk acı

Yıllar yılı gönlümde bir gün sabah olmadı
Bu ne bitmez çileymiş neden hala dolmadı

Sevmek korkulu rüya yalnızlık büyük acı
Hangi kapıyı çalsam karşımda buruk acı

Ruhumda bir yara var için için kanıyor
Kalbimde buruk acı alev alev yanıyor

Sevmek korkulu rüya yalnızlık büyük acı
Hangi kapıyı çalsam karşımda buruk acı

Karşımda buruk acı

Yorumlar

sudabalık dedi ki…
Kursa başlayalı 4,5 ay olmuş. Akor ve arpejlere başladık. Parmaklarımda nasırlaşmalar başladı. Hayat çok zorlaştı. Ama yılmadan devam ediyorum.

En çok okunanlar

Üç Günlük Kefken Tatili

Fatih'te Sur Ocakbaşı

Londra Atağı