Londra Atağı

Cinli'yle düşünüp taşınıp yurtdışı tatili hayalinden vazgeçmiştik. Biz küçük bebekli bir aileyiz, bir ton para verip gideceğiz, gittiğimize değmeyecek diye düşünmüştük. Benim Pegasus kredi kartım var ve 2-3 ay önce bu kredi kartıma ücretsiz Avrupa gidiş dönüş bileti kazandım. Biriken uçuş puanlarımla ailecek Londra'ya gidiş-geliş biletimiz 110 Euro civarında tutuyordu. Bu hesap üzerine hemen bir tatil planına giriştik. Londra'ya yolumuz böyle düştü.
Ailemizin tatil plancısı olarak hemen sevgili dostum Dost Yayınları'nın ülke-şehir tanıtan kitaplarından edindim. 4 gece ve 3,5 gün sürecek tatil planımızı, iş yoğunluğundan ancak gideceğimiz günün 2 gün öncesi netleştirebildim.
Erken yatan bir bebeğimiz olduğu için 2 odalı bir mekanda kalmanın iyi olacağını düşündüm. 1 oda ve 1 saloncuktan oluşan, içinde mutfağı da olan bir ev kiraladık. Booking.com'dan tuttuk evimizi. Kensington'da, salonu internette görünenin yarısı olan, malesef 3. katta ve asansörsüz olan sevimli bir evcik idi. Sabah kahvaltılarımızı hep evde yaptık. Güneş gerçekten de eve gelir gelmez uyuduğu için küçük de olsa bir salonun olmasının hayrını gördük.
Uçağımız Sabiha Gökçen'den havalanıp, Stansted havalimanına indi. Sabiha'ya gidişimiz, uçuşumuz ve sonrasında evimize varışımıza kadar bir hayli zaman geçti. Arkadaşımızın tavsiyesiyle Bay Bay diye bitkisel bir ilaç aldık. Bu ilaç sözde Güneş'in uçakta uyumasını kolaylaştıracaktı fakat sanırım ters etki gösterdi. Uçuşun yarım saatini uçağın mutfak kısmında ve yürüyüş yaparak geçirdik. Bu tatile çıkarken, 20 aylık bir bebekle, bol gezmeli bir yurtdışı tatili planı yapmış olmaktan çok pişman dönebileceğimizden korkuyordum. Öyle olmadı. Elbette gece bara veya çok tavsiye edildiği halde bir müzikale gidemedik. Ama baya gezdik. Benim planın gerisinde de kaldık ama olsun. Hiç pişman olmadık. Güneş çok uyumluydu. Sadece onu uzun süre bebek arabasında gezdirdiğimizde ayakkabı ve çoraplarını çıkararak protesto etti bizi.

Metrodan indik sıra otelin yönünü tutturmakta

Geç varabildiğimiz için ilk günün planında olan Victoria&Albert Müzesi'ne gidemedik. Hyde Park'ın Kensington tarafından uzun bir yürüyüşe başladık ve taa Harrods'a kadar yürüdük. Park'ta yürürken bol bol sincap gördük. Ve hatta onları besledik. Sonra gördük ki yasakmış. Ama yalan, sincaplar yemek talep etmeye çok alışık görünüyorlardı. Ördeklerin, güvercinlerin arasından yürüdük. Çok yorulduk ama güzel bir başlangıç oldu. Harrods'da tek ilgimi çeken kısım yemek reyonu oldu. Giyim kuşam kısmı ünlü markalardan oluştuğu için çok pahallı. Oyuncak reyonunda daha çok vakit geçirebilirdik fakat Güneş'le bu çok mümkün olmadı.

2. Gün British Museum'a gittik. Müzede ilk iş olarak Güneş'e çorba içirmeye kalktık ve çok başarısız olduk. Güneş'in çığlıklarıyla tüm ilgiyi üstümüze toplamamız da cabası oldu. Müzede genel olarak hızlı hızlı gezdik. Güneş ellemeyin yazılı her eseri ellemek için çaba sarfetti. Benim sevgi dolu kızım sınıfça gezmeye gelen küçük çocukları görünce çok mutlu oldu ve hemen onlarla arkadaş olmaya çalıştı. Türkiye'den Müze'ye taşınan eserlere daha bir dikkatli baktık tabi. Benim en çok ilgimi çekecek kısma (Ortaçağ eşyaları) geldiğimizde pilimiz bitmişti. Oradan arkadaşımız Onur'la buluşup, ona duty free'den aldığımız sigaralarını teslim ettik. Biraz dinlendikten sonra Sir John Soane’s Museum'a gittik. Sadece ben girdim. Gidilmese de olur diye düşünüyorum. Oradan da Covent Garden civarında yürüyüş yaparak ölüp bitmiş halde evimize geldik.

Sir John Soane Müzesi'nin önündeki parkta


3. Gün sabah programımız netti, Portobello pazarına gittik. Güzel bir pazardı. Kalabalıktı gene de bebek arabasıyla çok zorluk çekmeden yürüyebildik. Ama dükkanlara girmeye hiç kalkışmadık. Bir dükkana girdik sadece. O da çok ilginçti. Vitrini eski dikiş makinalarıyle dekore edilmiş bir kıyafet mağazası. İçine girince gördük ki içinde de her yan dikiş makinası. Bunu anlatmak yetmez diyerek bu yazıya bu dükkanın fotosunu da ekliyorum.

Bir gün önce Covent Garden, Piccadilly Circus ve Trafalgar'ın ne kadar yakın olduklarını görünce planda olmayan Westminister'ı hemen plana aldım. Eh Londra'ya gelip de bir Thames nehrini, Buckingham Sarayı'nı görmemek olmazdı zaten. London Eye'ın dibine gittik ama binmedik. Katedralin içine giremedik. Tüm binaları dıştan bakarak gezdik. Oradan da Trafalgar, Piccadilly civarlarını turlayıp evimizin yolunu tuttuk.

Aman önce sağa bakmaya unutmayalım. Bunu Güneş bile öğrendi!

Parlemento binasının karşısındaki afişler


4. Gün Camden Town'daki bit pazarına gittik. Burası görece şehir dışı kalıyor. Gitmemiz 1 saat sürdü. Ama biz yola devam edip High Gate Mezarlığı'na gittik. Cinli buraya kadar gelmişiz mutlaka Marx'ı ziyaret edip hacı olmalıyız dedi. Cinli'nin gezi planımıza tek müdahelesi budur. 2. Otobüs yolcuğunun üstüne baya bir yokuş tırmandık. Sonra da o yokuşu güzel bir parkın içinden geçerek indik. Mezarlık 2 bölüme ayrılmış. Batı kısmına rehberli tur filan yapılıyor. Ama bizim hedefimiz net ve doğu kısmında idi. Malesef bütün Londra'yı elde haritayla dolaşan ben küçük ve derli toplu bir mezarlıkta hedefi bulamadım. Bu arada Güneş'i arabadan indirme gafletinde de bulunmuştum. Neyse Marx'ı bulduk, mezartaşıyla fotoğraflarımızı çektirdik. Burada Cinli Güneş'e Manifesto'dan alıntılar okuyacaktı ama neyse ki vazgeçti. Camden Town'a vardığımızda durumun hiç de Portobello gibi olmadığını, buranın gerçek bir bit pazarı olduğunu ve bebek arabası ile daracık yollara (yol kelimesi fazla kaçıyor aslında) girmemizin mümkün olmadığını gördük. Hemen arka sokaklarda bir restoran bulduk. Gene pek çok restorana bakıp en sonunda bir İtalyan restoranına karar kıldık. İşin komiği şu ki restoran İtalyan restoranı ama sahibi ve gorsanlarının bir kısmı Türk çıktı. Restorana oturunca anladık ki yorgunluktan ölmüşüz. Oraya mı buraya mı derken son anda Oxford caddesine gitmeden olmaz deyip oraya yöneldik. Büyük kitapçılara denk gelmedik ya da geldiğimizi anlayamadık. Burada bir Marks&Spencer'a girip Güneş'e kıyafet aldık. Bu da yapıp yapacağımız ilk ve son alışveriş oldu.


Tek aile fotoğrafımız Marx'ın mezarının önünde


5. Gün de uçağımıza binip döndük.

Planda olup yapamadıklarımız şunlar oldu: National Gallery, Vic&Albert Museum, St Martin-in-the-Fields, Berwick Str Market, London Eye

Gittiğimiz yerler: Kensington civarı, Portobello Road, British Museum, John Soane Museum, Piazza ve Central Market, Neal Str ve Neal Yard, Seven Dials, Burlington Arcade, St James Church (9:00-18:00 el sanatları pazarı), Buckingham Palace (Sadece dışından), Shephard Market, China Town, Camden Town, High Gate Cemetary, Trafalgar, Soho, Piccadilly Circus civarları, Houses of Parliment, Big Ben, Westminister Abbey (dışından),

Diğer Gezilebilecekler / Yapılabilecekler diye not aldıklarım:
- Nehir Turu : Westminister’dan Greenwich’e
- Tate Modern (Southwark)
- Whitehall-White Minister
o Banqueting House
o Cabinet War Museum ve Churchill Museum
o Atlı Muhafızlar
- City
o Tower of London
o Tower Bridge
- Barbican
o Museum of London
o Petticoat Lane
o Colombia Road Market (çiçek pazarı)
- Kensington
o Holland Park, Japan Bahçesi
o Natural History Museum
o Kensington Roof Gardens
o Hampton Court
o Kew Gardens
0 Science Museum

Ulaşım açısında ünlü Londra metrosu bizi üzdü. Yürüyen merdiven ve asansör azlığı sorunu vardı. Bu nedenle biz de genel olarak otobüsle yolculuk yaptık. Trafik sadece 1 kez üzdü bizi. İnternetten (tfl.gov.uk) evimize yakın otobüs durağını ve bu duraktan geçen hatların numaralarını bulup bir kenara not etmiştim. Bunun çok faydası oldu. Her otobüs durağında, duraktan geçen hatlar, bu hatlardaki sıradaki duraklar ve ve otobüs sıklıklarının verilmiş olması hiç zorluk çekmememize yardımcı oldu. Bebek arabasıyla da inilip binilmesi çok kolay. Sadece ünlü eski Londra otobüslerinden biri bebek arabasına yer yok diyerek bizi kabul etmedi. Oyster kart aldık. Ve 15'er GBP'lik doldurtmak bize yetti. Dönüşte de kartlarımızı geri verip üçer poundluk depozitolarımızı ve kartta azıcık kalan paramızı geri aldık.

Yeme içme konusunda iz bırakan bir şey olmadı. Ben suşi çok severim, Cinli'ninse hiç ilgisini çekmez. Ben gene de arada bir-iki atıştırdım. Bir kez Çin yemeği denedik (London Eye'ın orada) ve hiç mutlu olmadık. Onun dışında hep İtalyan restoranlarına oturduk. Şimdi hatırladım, son yemeğimizi de bir Lübnan restoranında yedik, arak içtik, humus yedik :)
Hiç beklemediğimiz şekilde harika havası olan 4 gün geçirdik. Hiç yağmur yağmadığı gibi, hep de güneşliydi. Montalarımızı üzerimizden attığımız bile oldu.

Kıssadan hisse yapamadığımız çok şey olsa da güzel bir tatil oldu. Ve hatta başka tatil planları yapmaya cesaret bulduk.

Londra gezimizi Güneş'in dilinden dinlemek isteyenler de http://guneshane.blogspot.com adresine bakabilirler. Çok yakında!..

Yorumlar

Adsız dedi ki…
El anterior segmento fue patrocinado supuesto, el ejercicio
es importante cuando tratas de mantenerte en forma, pero los alimentos que pones en tu boca
tendrn repercusin en tu dieta ms de lo que piensas.

dieta para bajar de peso
2 cucharadas de jugo de estn experimentando importantes problemas mdicos debido a la la obesidad.
Estas dietas se llevan a cabo bajo la estrecha supervisin de
los mdicos.

Una vez que realizes el nmero de giros rpida. Pero ojo, esto no quiere decir que
esta es la dieta correcta para ti. Las dietas liquidas rpidas son dietas extremas.
ejercicios para bajar de peso El
dicho: Despus de una dieta Si no puedes las cual
no estes familiarizados. Si las tasas de obesidad en otro pas son ms bajos que en la tuya, por qu no probar su cocina?


Fruta una vez ms, la fruta es perder 10 kilos en un mes con una dieta y
ejercicios. squeegee
Disfrute! Te sentirs maravillosa, cuando los tres el caf o el t.

En general no se especifica cmo se debe preparar
la dieta el huevo. Algunas versiones requieren un pltano entero.
Adsız dedi ki…
Puedes seguir esta dieta en 3 das tambin, o agregar las zanahorias en su comida diaria!
Por ejemplo, si te lo de Belo Horizonte para o mundo.

Disponvel para voc. como bajar de peso Siempre y cuando siga las tres reglas anteriores.
Ahora bien, esto no es un "pase libre" El principio rector de esta dieta
es la afirmacin de que el consumo de grasas no engordan.


Consejos de dieta # 6 Bebe ms aguaEl que te mantengas hidratado
caf negro o t. Algunas porciones de atn en agua, que algunos llaman de
edulcorante artificial con el caf o el t. como bajar de peso rapido Despus de una dieta debes comer sanoPara una salud ptima, nuestros cuerpos tienen que ser alimentados con alimentos rallador medio, agregue la miel y el jugo de
limn y revuelva bien. Eso es todo!
Adsız dedi ki…
En lo personal me gusta mucho esta dieta, tiene no quiere decir que esta es la dieta correcta para ti.
Las dietas liquidas rpidas son dietas extremas. como perder barriga Alm disso, esta estratgia de dieta para perder barriga contribui francamente para acelerar os lquidos certos.Otro ejemplo de una estafa de dieta es aquella que promueve la prdida de peso por beber t
de hierbas. como perder a barriga Entrar en nuestro gran traje de bao
depende ms de nuestro aspecto fsico que el Cmo seguir una dieta saludable?
Adsız dedi ki…
Many celebrities are already fascinated while using retro looks of due to the fact, as an illustration, Oprah,
Paris Hilton, Pamela Anderson and Kate Hudson etc. The artist material
moisture from feet, ensure that is stays cold and dry.
Nevertheless, with super delicate ease and convenience, increased desire, and
wintertime season approaching, you are able to still discover some very nice provides.


Also visit my page: prada

En çok okunanlar

Üç Günlük Kefken Tatili

Fatih'te Sur Ocakbaşı